Duchowość Towarzystwa naznaczona jest szczególnym kultem Ducha Świętego. Oddając się pod patronat Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej, pragniemy prawdę o Jego Osobie poznawać, czcić ją i żarliwie głosić. Z otwarcia się na Jego działanie czerpiemy siłę do codziennego świadczenia miłosierdzia.
“Owocem Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność.”
— List do Galatów 5,22n
Duch Święty
Z otwarcia się na Jego działanie i współpracy z Jego darami, owocami i natchnieniami czerpiemy siłę do codziennego świadczenia miłości miłosiernej. Codziennie prosimy, by Duch Święty kształtował w nas „wyobraźnię miłosierdzia”, dzięki której będziemy umieć wnosić w serca bliźnich, do których nas posyła: miłość, radość, pokój, cierpliwość, łagodność… (Gal 5,20)
„Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę…” (Łk 4,17nn) Jako członkowie Towarzystwa Ducha Świętego poprzez kroczenie drogą rad ewangelicznych, pragniemy naśladować Jezusa ubogiego, czystego i posłusznego, namaszczonego Duchem Świętym. Wierzymy, że to zjednoczenie zaowocuje w nas osobistym uświęceniem, a także stanie się źródłem skutecznego apostolstwa w służbie Ewangelii Życia i Miłości.
Duchacki Krzyż
Charakterystyczny znak krzyża, będący symbolem Zakonu Ducha Świętego, jest streszczeniem całej duchowości tej wspólnoty zakonnej. Ukazuje on złączone ze sobą: krzyż Chrystusa i krzyż każdego z nas.
Znak gołębicy, unoszącej się nad krzyżem, przypomina, że zjednoczenie ludzkiego trudu, cierpienia, ofiary z misterium paschalnym Chrystusa, dokonuje się dzięki szczególnej łasce Ducha Świętego. Im to zjednoczenie jest głębsze, tym bardziej życie człowieka owocuje: miłością, radością, pokojem…- tzn. dwunastoma (ilość zakończeń krzyża) owocami o których mówi św. Paweł w Liście do Galatów (Gal 5,22).
Bł. Gwidon pragnął, by miłosierdzie okazywane przez członków wspólnoty wypływało właśnie z takiego źródła i przybierało taki kształt.