icon

 

 

 

 • Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego zapraszają wszystkich w dniach 22 - 24 V br. na kolejną Oazę Ducha Świętego do Wiela.
 • Wiele to wieś kaszubska położona nieopodal Chojnic nad jeziorem Wielewskim licząca obecnie ponad 1000 mieszkańców.
 • Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w obecnym kształcie zbudowano w latach 1904-1906 z inicjatywy ks. Jana Fethke.
 • W kościele znajdziemy łaskami słynący, barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVII w., malowany olejem na płótnie.
 • Wiele słynie z Kalwarii, która została zbudowana w latach 1915-25 i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce.
 • Wielewska Kalwaria to 23 obiekty (ostatnio pięknie odnowionych): 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody i Pustelnia.
 • Oaza Ducha Świętego odbywać się będzie na terenie Ośrodka Rekolekcyjno - Formacyjnego Towarzystwa Ducha Świętego.
 • Tu będziemy mieli do dyspozycji piękny teren, otwarty dla nas dom, kaplicę z Najświętszym Sakramentem oraz dar wspólnoty.
 • Oprócz ciekawego tematu Oazy, czekają nas również różne miłe spotkania, gry terenowe i atrakcje.
 • Podobno na spotkanie z nami wybierają się całe gromady różnorakich grzybów...
 • Krótko mówiąc - serdecznie was po kaszubsku: Zapraszamy!

Tematyka i Program ODS w Wielu

     W czasie XXV Oazy Ducha Świętego proponujemy Wam pochylić się na tematem: Budowanie relacji z Jezusem jako Mistrzem i ludźmi jako braćmi.

     Uczniów Chrystusa poznaje się, owszem, oni sami siebie poznają, po ich wzajemnych relacjach. Postawy charakteryzujące współczesnych młodych ludzi zwracają uwagę na silne zaobserwowanie sobą, wzrost poziomu lęku  i niepokoju, pogoń za dobrami konsumpcyjnymi oraz na różnego typu zabiegi umożliwiające osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniego statusu społecznego. To wszystko przeszkadza w budowaniu trwałych relacji nie tylko z Jezusem, ale i z ludźmi, oddala nas od nich i czyni duchowo biednymi. W dzisiejszym świecie mamy wiele związków „partnerskich”, w których zwalniamy się od wzięcia pełnej odpowiedzialności za drugiego człowieka. Tworzymy relacje płytkie, tymczasowe, które w chwili rozpadu jeszcze bardziej nas ranią i zamykają w sobie.    

Bracia TDŚ zapraszają do Wiela

     W dniach 22 - 24 maja br odbędzie się kolejna XXV Oaza Ducha Świętego. Tym razem Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego zapraszają wszystkich do swojego Domu w Wielu.

     Wiele to wieś kaszubska położona nieopodal Chojnic nad jeziorem Wielewskim licząca obecnie ponad 1000 mieszkańców. Wieś słynie z Kalwarii (Sanktuarium), która została zbudowana w latach 1915-25 i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wielewska Kalwaria to 23 obiekty: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i Pustelnia. Inicjatorem i zarazem budowniczym był wielewski proboszcz ks. Józef Szydzik (żył w latach 1871-1939) zamordowany w Fordonie pod Bydgoszczą przez Niemców hitlerowskich na początku II Wojny Światowej. Autorem projektów architektonicznych, według których budowano wszystkie obiekty jest Monachijski architekt Teodor Mayr. Wszystkie budowle i rzeźby znajdują się wśród lasów pokrywających stoki Białej Góry nad Jeziorem Wielewskim.