Bracia TDŚ zapraszają do Wiela

     W dniach 22 – 24 maja br odbędzie się kolejna XXV Oaza Ducha Świętego. Tym razem Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego zapraszają wszystkich do swojego Domu w Wielu.

     Wiele to wieś kaszubska położona nieopodal Chojnic nad jeziorem Wielewskim licząca obecnie ponad 1000 mieszkańców. Wieś słynie z Kalwarii (Sanktuarium), która została zbudowana w latach 1915-25 i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wielewska Kalwaria to 23 obiekty: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i Pustelnia. Inicjatorem i zarazem budowniczym był wielewski proboszcz ks. Józef Szydzik (żył w latach 1871-1939) zamordowany w Fordonie pod Bydgoszczą przez Niemców hitlerowskich na początku II Wojny Światowej. Autorem projektów architektonicznych, według których budowano wszystkie obiekty jest Monachijski architekt Teodor Mayr. Wszystkie budowle i rzeźby znajdują się wśród lasów pokrywających stoki Białej Góry nad Jeziorem Wielewskim.

 

     Parafia wielewska liczy już blisko 700 lat. Udokumentowany w źródłach pisanych początek dziejów Wiela pochodzi z roku 1352. Pierwszą wzmiankę o kościele w Wielu i parafii mamy w krzyżackim dokumencie lokacyjnym z roku 1382. Kościół parafialny pw. św. Mikołaja W obecnym kształcie zbudowano w latach 1904-1906 wg projektu Rogera Sławskiego z Poznania w stylu neobarokowym. Najcenniejszym zabytkiem w kościele jest łaskami słynący, barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia, malowany olejem na płótnie.

     Na terenie wielewskiej parafii Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego od 2011 roku mają swój dom zakonny. Ośrodek Rekolekcyjno – Formacyjny im. bł. Gwidona z Montpellier położony jest w malowniczej scenerii Borów Tucholskich. Niedaleko naszego domu znajdują się piękne jeziora: Wielewskie i Skąpe. Ośrodek ten znany jest części młodzieży oazowej z racji zeszłorocznego spotkania związanego z pierwszymi ślubami zakonnymi braci z TDŚ. W ciągu minionego roku udało się nam nieco go rozbudować, tak by mógł przyjąć wszystkich uczestników ODS.  Czekamy na Was z otwartym sercem i już dzisiaj cieszymy się na spotkanie z każdym i każdą z Was!

Bracia z TDŚ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *